Dziś jest poniedziałek, 5 czerwiec 2023. Imieniny: Waltera, Bonifacego

Epitafium po renowacji

2018-07-16
Epitafium po renowacji
Po dwóch latach żmudnych i drobiazgowych prac renowacyjnych i konserwatorskich powróciło do naszej światyni epitafium. Efekt zakończonych prac jest wprost zdumiewający, szczególnie zważywszy na to, że epitafium było w kompletnej ruinie. Z tego też względu przez ostatnie kilkadzisiąt lat nie było nawet eksponowane w świątyni. Dla wielu parafian jest to pierwsze spotkanie z tym zabytkiem.
Epitafium Hansa von Schönebeck (? 1750).
Moryńskie epitafium upamiętniające Hansa von Schönebeck (? 1750) reprezentuje typ epitafium portretowego z malowanym portretem zmarłego.
Bogato ukształtowana płaskorzeźbiona część składa się: u dołu z szerokiego pola inskrypcyjnego z malowaną inskrypcją (zachowaną niestety tylko fragmentarycznie), powyżej na osi owalny portret zmarłego, w otoczeniu płaskorzeźbionych figur (po prawej starzec z kosą ? mityczny bóg Chronos ? symbolizujący nieuchronny upływ czasu) oraz z motywem panoplium (motyw dekoracyjny złożony z różnego rodzaju broni i uzbrojenia ochronnego ułożonych symetrycznie). W zwieńczeniu kartusz z herbem rodu v. Schönebeck.
Epitafium Hansa von Schönebeck reprezentuje popularny w XVIII w. na terenie Nowej Marchii, jak i również sąsiedniej Marchii Brandenburskiej typ pomnika sepulkralnego, z malowanym portretem, w ramie z motywem panoplium. Niestety wiele tego typu pomników nie zachowało się i znanych jest jedynie z przedwojennych opisów bądź przekazów ikonograficznych. Tym większe znaczenie ma moryński zabytek, który został poddany gruntownej konserwacji.
opracowała: Magdalena Poradzisz-Cincio
historyk sztuki

Wykonanie renowacji było możliwe dzięki dotacjom poszczególnych instytucji:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie: 15.000 zł. w 2016 r.
Powiat Gryfiński: 25.000 zł. w 2017 r.
Gmina Moryń: 10.000 zł. w 2017 oraz 13.500 zł. w 2018 r.
Serdecznie dziękujemy za to finansowe wsparcie.
Pozostałe należności zostały opłacone z środków własnych parafii.
Przebieg prac można obejrzeć na parafialnym profilu FB. Zachęcamy do obejrzenia.