Dziś jest sobota, 27 kwiecień 2024. Imieniny: Teofila, Zyty

Sakrament Chrztu Świętego

1. W naszej parafii sakramentu chrztu św. udziela się w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 12:00.
  2. Dziecko do sakramentu chrztu św. należy zgłosić w biurze parafialnym miesiąc przed planowanym terminem chrztu.
  3. Rodzice dziecka przedstawiają w Biurze Parafialnym następujące dokumenty:
    - akt urodzenia dziecka z USC,
    - adres i dane rodziców chrzestnych,
    - zaświadczenie od proboszcza rodziców chrzestnych, że mogą oni pełnić tę funkcję (jeśli nie są oni naszymi parafianami),
    - zaświadczenie od katechety (jeśli rodzice chrzestni są uczniami szkoły średniej).
  4. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kościelnego (kan. 874) funkcję rodziców chrzestnych mogą pełnić osoby, które:
    - ukończyły 16 rok życia,
    - przyjęły sakrament bierzmowania,
    - są wierzącymi i praktykującymi katolikami (rodzicem chrzestnym nie może zostać osoba żyjąca w związku niesakramentalnym).

Sakrament Bierzmowania

Obowiązki kandydata do bierzmowania:
  • Udział w liturgii Mszy św. w niedziele, święta oraz w wyznaczonych nabożeństwach okresowych (roraty, różaniec, rekolekcje, itd.).
  • Spowiedź święta w pierwsze piątki miesiąca.
  • Uczestnictwo w wyznaczonych spotkaniach formacyjnych (parafia, sala katechetyczna).
  • Dobra ocena z religii i odpowiednie zachowanie na katechezie w szkole (opinia katechety) oraz na wyznaczonych spotkaniach formacyjnych.
  • Dostarczenie aktu chrztu (dotyczy osób, których akt chrztu został sporządzony w innej parafii niż nasza).

Sakrament Eucharystii

Sakrament Pokuty i Pojednania

Sakrament Namaszczenia Chorych

Sakrament Małżeństwa

1. Sakrament małżeństwa mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 rok życia.
  2. Narzeczeni powinni zgłosić się w biurze parafialnym najpóźniej 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu.
  3. Narzeczeni powinni przedstawić następujące dokumenty:
    - aktualne świadectwo chrztu św. (nie starsze niż 6 miesiecy) z wpisem o przyjęciu sakramentu bierzmowania
    - dowód osobisty,
    - dokumenty z datą I komunii św.,
    - ostatnie świadectwo nauki religii,
    - wdowcy powinni przedstawić akt zgonu małżonka,
    - dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego o stanie wolnym.
  4. Kiedy narzeczeni ustalą w biurze parafialnym datę ślubu, a chcą by podczas Mszy św. ślubnej grał organista, powinni się z nim skontaktować.
  5. Nauki przedślubne: składają się z części teologicznej (prowadzi ksiądz) i praktycznej (prowadzą doradcy poradnictwa rodzinnego). W kursie mogą wziąć udział:
    - osoby, z których przynajmniej jedna mieszka na terenie parafii,
    - osoby, które wstępują w związek małżeński w naszym kościele,
    - studenci zamieszkujący na terenie naszej parafii.

Sakrament Święceń